Вибори в США: як ведеться підрахунок голосів та коли стане відомий переможець

Вибори в США: як ведеться підрахунок голосів та коли стане відомий переможець

Шанси Дональда Трампа та Камали Гарріс на виборах 5 листопада майже рівні, результат фактично залежить від результатів голосування у Пенсильванії, Аризоні, Джорджії, Вісконсині, Неваді, Мічигані та Огайо

Американці обирають свого наступного президента 5 листопада. Коли виборчі дільниці в день голосування закриються, очікування на результати виборів може тривати лише кілька годин, а може й затягтися на кілька днів або навіть тижнів, пише ВВС.

Кандидат від Демократичної партії і чинний віце-президент США Камала Харріс та кандидат від республіканців, колишній президент США Дональд Трамп останні тижні перед голосуванням йшли, як кажуть, ніздрі в ніздрю.

З наближенням дати виборів результати опитувань у так званих штатах, що вагаються, показують, що розрив у рівні підтримки виборцями Трампа і Харріс стає все більш незначним. Тому висока ймовірність того, що перевага одного кандидата над іншим у деяких штатах буде настільки невисокою, що потрібно буде перерахувати голоси.

Також можливо, що цього року результати голосування в деяких штатах – у тому числі в кількох, що вагаються – будуть готові пізніше через деякі зміни у порядку проведення голосування, що діють з 2020 року.

У той же час, у деяких штатах – наприклад, у Мічигані – підрахунок голосів, швидше за все, відбуватиметься швидше, ніж чотири роки тому. Як очікується, дистанційне голосування (поштою) цього року буде менш масштабним, ніж під час минулих президентських виборів, які відбувалися під час пандемії Covid-19.

Це означає, що є кілька можливих варіантів розвитку подій: переможця оголосять вже в ніч після дня голосування або вранці 6 листопада, або за кілька днів або навіть тижнів.

Як проходять вибори у США

У день виборів більшість виборців фізично голосує на дільницях

У день виборів більшість виборців фізично голосує на дільницях
фото з відкритих джерел

5 листопада 2024 року в США відбудуться президентські вибори. Ця дата не випадкова – вибори президента США завжди проходять першого вівторка після першого понеділка листопада.

У день виборів більшість виборців фізично голосує на дільницях. Втім, частина американців уже віддали голоси заздалегідь за допомогою дострокової системи або голосування поштою. За даними станом на неділю, 3 листопада, таким правом скористалися понад 75 млн осіб – майже половина від загальної кількості виборців у 2020 році.

За посаду президента цього року змагаються два кандидати: Дональд Трамп від Республіканської партії та Камала Гарріс – від Демократичної партії. Кандидатів тільки двоє, бо історично склалося так, що у політичній системі США домінують лише дві партії – консервативні республіканці (їхній колір червоний, а символ – слон) та демократи – ліберальна партія (синій колір, символ – осел).

Символи республіканців та демократів

Символи республіканців та демократів
фото з відкритих джерел

У США навіть з’явилися такі поняття як «сині» та «червоні» штати. Виборці цих штатів на президентських та інших виборах голосують переважно за одну партію – Республіканську партію в «червоних штатах» і Демократичну партію в «синіх» штатах. Є й штати, де голосування коливається між кандидатами від Демократичної та Республіканської партії, і вони відіграють ключову роль на виборах, це так звані «хиткі штати».

Особливістю президентських виборів у США є те, що вони непрямі, тобто переможець – не завжди той, хто отримав більшість голосів. В сучасній історії США такі випадки відбувалися вже двічі, наприклад, у 2016 році Гілларі Клінтон набрала майже на три мільйони голосів більше, ніж Дональд Трамп, але все-таки програла. Це сталося й на виборах у 2000 році, коли Ал Ґор набрав більше голосів, але перемога дісталася Джорджу Бушу-молодшому.

Кожен з 50 штатів проводить голосування окремо та простою більшістю голосів визначає, кого з кандидатів підтримають виборці від цього штату. За Конституцією США, вирішальну роль відіграє Колегія виборщиків, до якої входять представники від усіх штатів США – «виборщики».

Related posts