Однак на цьому етапі він недоступний.
Найближчими місяцями Україна має отримати від Франції винищувачі Mirage 2000-5. Україна також очікує швидкого прибуття американських літаків F-16, які стануть першим західним винищувачем Києва.
Як пише Business Insider, Mirage 2000-5, як і його аналог F-16, є хорошим винищувачем четвертого покоління, який надасть додаткові можливості українському флоту. Однак жоден із цих літаків не підходить Києву повністю з урахуванням нинішніх умов на полі бою.
Обмежений радіус дії “повітря-повітря”
Як заявив Business Insider британський експерт Джастін Бронк, у нормальних умовах французькі Mirage 2000-5 цілком могли б підійти Україні, але зараз ситуація не така. За словами Бронка, ефективність Mirage 2000-5 насамперед обмежується ракетами класу “повітря-повітря” MICA, які мають набагато менший радіус дії, ніж варіанти AIM-120 AMRAAM, які Київ міг би використовувати на своїх F-16.
Водночас, за словами Бронка, AMRAAM також не є найкращим засобом боротьби з російськими повітряними загрозами поблизу лінії фронту, оскільки потужні ЗРК наземного базування Москви змушують українські винищувачі літати на відносно низьких висотах, що обмежує ефективність їхніх ракет.
І інвестування коштів у придбання для України іншого західного винищувача, який має ще меншу дальність польоту “повітря-повітря”, не обов’язково покращить цю дилему.
Як зазначає експерт, Mirage може нести потужні крилаті ракети великої дальності, як-от SCALP-EG французького виробництва, але їх також можна запустити з наявних в України винищувачів, і їх уже використовують із великим успіхом.
Крім того, за словами Бронка, Україна має не так багато пілотів, здатних швидко навчитися експлуатації та обслуговування такої складної системи, як винищувач. І багато хто з них уже проходять навчання на F-16 у Європі та США.
Винищувач, створений для війни в Україні
Як зазначає BI, експерти з повітряної війни протягом усього конфлікту в Україні стверджували, що найбільш підходящим західним бойовим літаком для українських військ є шведський JAS 39 Gripen.
“Шведський винищувач був розроблений з метою створення розосереджених винищувальних сил, здатних протистояти Росії, не маючи при цьому переваг членства в НАТО і не стикаючись із ракетною загрозою “земля-повітря”. По суті, він був розроблений саме для тих умов, у яких воює Україна”, – зазначає видання.
Шведський Gripen відносно недорогий в експлуатації, простий в обслуговуванні, а для зльоту і посадки йому потрібно менше місця на злітно-посадковій смузі, ніж деяким іншим літакам. Крім того, він володіє передовими засобами радіоелектронної боротьби, які були спеціально розроблені для протидії радарам російських літаків і наземних систем ППО.
Також Gripen може бути оснащений різними ракетами і бомбами класу “повітря-поверхня”, а також ракетами “повітря-повітря” більшої дальності. Серед останніх – ракета класу “повітря-повітря” Meteor, дальність дії якої сягає 80 миль, що значно перевищує дальність дії французької MICA і навіть деяких російських озброєнь.
Порівняно з F-16 і Mirage, Gripen набагато гнучкіший у плані оперативних вимог – особливо коли йдеться про вартість і технічне обслуговування – і ефективніший з точки зору ресурсів, зазначає видання.
До недоліків шведського літака можна віднести те, що він ще не брав участі в бойових діях і має доволі обмежену доступність, на відміну від F-16 та його систем підтримки, які доступні по всій Європі.
Водночас, підкреслюють експерти, для Києва будь-які західні поставки можуть виявитися цінними – незалежно від типу літака.
“Найкращий винищувач, який вони можуть отримати, – це той, який вони можуть отримати”, – стверджують експерти.
Західні винищувачі в Україні
Низка західних партнерів пообіцяли надати ЗСУ винищувачі F-16. Наша держава має отримати літаки після того, як для них підготують інфраструктуру, а також пілоти й технічний персонал навчаться працювати з цими літаками. Водночас, за прогнозами експертів, достатня кількість українських пілотів, готових літати на F-16, буде готова лише до кінця 2025 року.
6 червня президент Франції Еммануель Макрон несподівано оголосив, що його держава передасть Україні винищувачі Mirage 2000, а також проведе підготовку пілотів для управління цими літаками. Кількість бортів не розкривалася. Військовий експерт Петро Чернік каже, що для фундаментальних змін на передовій Україні мають дати хоча б 40 одиниць таких літаків.
Як повідомляли, Швеція призупиняє плани щодо відправки своїх винищувачів Gripen в Україну. Міністр оборони Швеції Пол Йонсон заявив, що поставки поки що припинені, щоб дати можливість ввести в дію винищувачі F-16.