Щонайменше третина населення втекла з міста, в якому бойових дій фактично не було.
Доки представники команди Трампа розповідають, що “російськомовні регіони” України на “референдумі” висловили бажання бути частиною Росії, мешканці окупованих міст досі сподіваються на повернення туди українського прапора. Про це пише британська The Telegraph.
Журналісти дистанційно поспілкувалися з мешканцями окупованого Бердянська, які розповіли про реалії життя під російським чоботом та про справжні настрої населення.
“Вітрини магазинів забиті дошками, дитячі майданчики порожні, деякі з небагатьох туристичних об’єктів перетворилися на тимчасові військові об’єкти. Місто, розташоване вздовж українського узбережжя Азовського моря, перетворилося на місто-привид після вторгнення Росії”, – пише видання за розповідями містян.
Російські солдати увірвалися до Бердянська 27 лютого 2022 року, на третій день повномасштабного вторгнення. Відтоді третина 100-тисячного населення міста втекла, а ті, хто залишився, були змушені спостерігати, як їхнє маленьке місто перетворюється на військовий форпост. Тепер тут солдати окупаційної армії в цивільному одязі заповнюють кафе, діє комендантська година, а робочі місця та спорожнілі будинки займають “поселенці” з Росії.
Щоб усунути нестачу робочої сили та ще більше зміцнити контроль над захопленими регіонами, Москва переселила на ці території сотні тисяч росіян.
“У місті багато мешканців з регіонів Росії, особливо з Дагестану. Вони часто займають керівні посади в лікарнях, школах і комунальних підприємствах”, — розповіла жителька Бердянська, яка працює вчителем.
Російським поселенцям пропонували підвищені зарплати, і вони часто заселялися в будинки українців, які вирішили покинути місто.
“Військова адміністрація іноді обходить будинки і квартири під приводом того, що шукають особливо небезпечного злочинця, потім перевіряють, хто виїхав, а хто залишився, щоб переписати, яке житло порожнє”, – розповідає інша жителька.
Хоча мешканці Бердянська теж сподіваються на закінчення війни, їх непокоїть перспектива назавжди залишитися в окупації.
“Із населення, яке ще залишилося тут, 60-70 відсотків чекають повернення України. Вони досі не вірять і не хочуть вірити, що Росія прийшла назавжди”, – каже вже згадана вчителька.
У Трампа кажуть, що окуповані території мріють залишитися в окупації
Як писали, нещодавно спеціальний представник президента США Стів Віткофф заявив, що тимчасово окуповані території України є російськомовними і що там відбулися “референдуми”, на яких, за його словами, більшість населення висловилася за приєднання до Росії. При цьому він назвав проблемою те, що ці території вписано в українську конституцію.
Ці висловлювання викликали критику з боку міжнародної спільноти. Речниця Європейської комісії Аніта Гіппер наголосила, що так звані “референдуми”, проведені Росією на окупованих територіях України, були повністю сфальсифікованими і відбувалися під примусом.
Президент України Володимир Зеленський також відреагував на заяви Віткоффа, зазначивши, що вони співпадають з меседжами офіційного Кремля. Він підкреслив, що так звані “референдуми” не мають жодних законних підстав і були проведені під дулом зброї, тому не можуть бути легітимізовані.