У Чорному морі російські кораблі на чергуванні відсутні, акваторію патрулює авіація.
Після повалення у Сирії диктаторського режиму Башара Асада у Середземному морі у “підвішеному” стані залишаються російські кораблі. За словами речника ВМС ЗСУ Дмитра Плетенчука, ці одиниці понад 10 діб бовтаються в акваторії, бо через відсутність дозволу від місцевої влади не можуть зайти у порт Тартус.
На думку Плетенчука, ймовірно, це своєрідний “режим очікування”, у якому перебувають росіяни.
“Але судна, які знаходяться в конвої, які призначені для того, щоб забрати з Сирії свою техніку, фактично знаходяться у супроводі цих бойових одиниць. Тут треба слідкувати за ситуацією у динаміці… На жаль, у них, є, так би мовити, дружні режими в Африці. Ймовірно, росіяни можуть й туди зайти, але бази там нема”, – підкреслив речник.
Окрім того, він розповів про ситуацію у Чорному морі. За його словами, корабель, який перебував в акваторії Чорного моря, росіяни вчора завели на базу, та з того моменту на чергуванні не перебуває жодної одиниці.
“Насправді це викликає навіть деякий подив, бо навіть на охороні пункту базування жодних одиниць не залишається. Це в чергове підтверджує, що росіяни покладаються на свою авіацію, та якусь частину свого функціоналу залишають саме за повітряною складовою. Хоча можна казати, що є тенденція щодо зменшення застосування саме гелікоптерів після всім відомого випадку зі знищенням трьох одиниць (ураження дронами Magura V5). Й тут вони стали більш обережними, зменшивши кількість таких вильотів”, – розповів Плетенчук в етері телемарафону.
Зокрема, за даними Військово-морських сил ЗС України, у Середземному морі, станом на ранок 16 січня, перебувало 7 одиниць, з яких 2 є носіями “Калібрів”, загальним залпом до 22 ракет, й в етері телемарафону у Плетенчука запитали, навіщо загарбники тримають там зараз ракетоносії.
“Цікаве питання, бо останніми роками застосування “Калібрів” там не спостерігалося. Це такий спосіб присутності… Там в принципі постійно присутнє угруповання, яке раніше базувалося в сирійському Тартусі. Станом на зараз, вони фактично бовтаються в морі. Ми спостерігаємо як росіян там понад 10 діб не пускають на власну, тепер, мабуть, колишню базу – єдину закордонну військову морську базу РФ”, – наголосив він.
Водночас інші види авіації ворог продовжує використовувати у такому ж обсязі як й раніше. Як уточнив речник ВМС, противником широко використовуються дрони різноманітних моделей та поколінь. Зазвичай їх використовують для ведення розвідки на півдні України.
“Доволі часто ці дрони збиваються, але, звісно, це ніколи не зупиняло росіян у застосуванні. Єдине – через втрату виникає певна пауза поки вони замінять машину. Що стосується літаків – вони продовжують патрулювати акваторію. Здебільшого це західне та південне узбережжя Криму, а також східне узбережжя Чорного моря. Тут так саме застосовуються певні моделі літаків, починаючи від гвинтових старих моделей та закінчуючи реактивною авіацією”, – зазначив військовий.
Росіяни не можуть потрапити в сирійський Тартус
Як повідомляли, після падіння режиму сирійського диктатора Башара Асада Росія виводить свої розрізнені гарнізони з північних та східних районів Сирії та навіть з позицій в Алавітських горах на заході країни. У грудні 2024 року йшлося, що росіяни досі лишаються на своїх двох головних базах – Хмеймім і Тартус.
За даними речника ВМС ЗСУ Дмитра Плетенчука, російські кораблі не можуть потрапити у сирійський порт Тартус, що у Середземному морі, бо не отримали дозволу від місцевої влади. Вони знаходяться на зовнішньому рейді.