До повноцінного миру Україна і РФ не готові, більш імовірним є заморожування війни, – експерт

До повноцінного миру Україна і РФ не готові, більш імовірним є заморожування війни, – експерт

Трамп може тимчасово закрити питання вступу України в НАТО, вважає аналітик з питань міжнародних відносин.

США продовжать підтримувати Україну і під час президентства республіканця Дональда Трампа. Навіть якщо мирні переговори між Україною та РФ відбудуться, і буде досягнуто домовленості про припинення вогню, Штати продовжать надавати допомогу українській державі.

При цьому зараз найімовірніший сценарій – це заморозка війни, розповів УНІАН аналітик з питань міжнародних відносин Ілія Куса, аналізуючи великий брифінг Трампа, який відбувся напередодні.

Трамп сказав, що “розуміє почуття Росії” з приводу вступу України до НАТО. Чи означає це, що на переговорах цю тему буде повністю знято, чи він і його команда можуть повернутися до ідеї “вступу через 20 років”, про який говорив Кіт Келлог (обійматиме посаду спеціального представника з питань України та Росії)?

Якщо переговори щодо війни в Україні відбудуться, то на них, на мою думку, скоріше за все, не буде обговорюватися питання вступу України до НАТО. Трамп може тимчасово закрити питання вступу України в Альянс, якщо, звісно, на це погодяться росіяни. А далі – що станеться через 10, 20 років – це вже буде, швидше за все, питання не адміністрації Трампа.

За словами Трампа, він має намір завершити війну протягом шести місяців. Наскільки цей термін реалістичний?

Все залежить не лише від бажання сторін, а й від того, як підуть переговори, які у всіх будуть стартові позиції і, власне, від того, коли ж самі перемовини розпочнуться – завтра, через місяць чи власне через пів року. Важливо, чи знайдуть учасники переговорів компроміс – цього ніхто не знає. Якщо всі сторони раптом швидко погодяться на всі умови, то можна і за місяць провести такі переговори, але ми багато чого не знаємо про те до якої міри Росія готова поступатися, йти на компроміс. Будь-які переговори – це компроміси.

Поки що проблема у позиції Росії, оскільки вона відмовляється від переговорів. Якщо росіяни погодяться на перемовини і на умови, які під час них будуть висуватися, тоді є більша імовірність, що результати будуть досягнені швидко, можливо, навіть менше, аніж на шість місяців, як каже Трамп.

Трамп сказав, що обізнаний про готовність Путіна до контактів із ним. Чи означає це, що переговори неофіційні між Кремлем і командою Трампа вже ведуться. Чи означає це, що Трамп і Путін зустрінуться, і чи може цій зустрічі перешкодити ордер Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна?

Немає інформації про те, що велись якісь неформальні переговори між командою Трампа і Кремлем. Я думаю, Трамп говорив з огляду на свій досвід з першого президентського терміну – він бачився з Путіним, хвалився, що президент РФ мав з ним контакти. Я думаю, що їхня зустріч можлива. Тим більше, що росіяни зі свого боку говорили, що вони були б не проти такої зустрічі. Очевидно, якби вона відбулася, то це сталося б на території третьої країни, в якій було б зручно обом сторонам, зокрема, з огляду на те, що МКС видав ордер на арешт Путіна. Зустріч Трампа Путіна могла б відбутися, наприклад, у будь-якій країні Близького Сходу чи Азії, яка не буде арештовувати Путіна.

На запитання, чи візьме він на себе зобов’язання підтримувати Україну під час переговорів із Росією, Трамп відповів “Я б не сказав, якби це було так”. Що означає ця заява? Чи означає вона, що на Зеленського Трамп буде тиснути сильніше, ніж на Путіна?

На мою думку, це означає, що команда Трампа зараз працює над тим, щоб вирішити, які зобов’язання США можуть взяти на себе у питанні щодо допомоги Україні. І я думаю, що вони візьмуть на себе зобов’язання надавати нашій країні і надалі військову та фінансову допомогу в певних обсягах – не збільшувати її об’єми, а лишати їх такими, якими вони були, щоб тримати Україну на плаву і при цьому допомагати нам озброїтися на випадок, якщо переговори проваляться, або угода про припинення вогню через якийсь час розвалиться. Але адміністрація Трампа не готова взяти на себе зобов’язання щодо забезпечення Україні гарантій безпеки у вигляді вступу в НАТО.

Не секрет, що Трамп більше симпатизує політичним лідерам авторитарного типу, до прикладу, як Путін чи Реджеп Ердоган або Кім Чен Ин. Я думаю, що це пов’язано з тим, що йому подобається, скільки такі лідери мають влади й контролю над своїми країнами. І, можливо, Трамп теж хотів би теж мати таку абсолютну владу, але у реаліях Сполучених Штатів це неможливо. Не думаю, що це конвертується у симпатію такого рівня, що він буде готовий виконувати всі забаганки авторитарних лідерів або йти назустріч Путіну у його політичних вимогах під час переговорів щодо України. США не так працюють, і однієї симпатії з боку американського президента недостатньо, щоб повністю на ній побудувати свою політику.

Трамп пообіцяв, що захистить Україну. Яким може бути цей захист після того, як буде укладено мирну угоду чи відбудеться заморозка війни?

У будь-якому сценарії, скоріше за все, після укладення мирної угоди США дадуть зобов’язання щодо довгострокового постачання зброї Україні і надання фінансової допомоги. Штати не відмовляться від допомоги Україні, навіть якщо буде укладено угоду про припинення вогню.

Сценарій заморозки війни у цьому році є одним з найбільш вірогідних. Для припинення вогню, після якого можлива заморозка, сторонам потрібно піти на мінімальний компроміс. І, можливо, сторони до нього будуть готові у нинішніх військово-політичних реаліях. До сценарію, який передбачає повноцінну політичну мирну угоду, зараз сторони не готові.

Які аргументи можуть бути в Зеленського на переговорах із Трампом і Путіним?

Зеленський назвав головні аргументи, які може озвучити на переговорах з Трампом і Путіним, зокрема, під час нещодавнього інтерв’ю Лексу Фрідману. У тому числі йдеться про такі аргументи:

  • Захист України – це стратегічний інтерес США, і це правда.
  • Україна має бути елементом довгострокової системи стримування Росії на випадок, якщо РФ захоче відновити бойові дії або буде загрожувати безпеці чи суверенітету інших держав Європи.

Після того, як Трамп заявив, що Україну не братимуть у НАТО, чи може Зеленський дати наказ запустити розробку ядерної зброї, про що багато говорилося раніше?

Такий наказ можна дати, але, по-перше, ми не знаємо наскільки реалістично зараз в Україні зібрати ядерну зброю – чи є у нас такі ресурси та можливості. І велике питання, чи потрібно зараз це робити. Я думаю, що з політичного погляду цього робити не варто, оскільки це може бути ризиковано.

Можлива негативна реакція з боку західних партнерів України, від яких наша країна залежить. Вони навіть можуть погрожувати нам санкціями. До прикладу, для США, принаймні поки що, дуже важливий режим нерозповсюдження ядерної зброї, і вони є його головними захисниками. Штати активно виступають за те, щоб менше країн володіли ядерною зброєю. Можливо, це колись зміниться.

Related posts